Forum Klubu DX Sierra Juliet Rybnik zapraszamy do QSO na 26.325 USB
Analiza przepisów dotycz±cych zabudowy masztów antenowych.
Podstawa prawna.
USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.2010.243.1623 z pó¿n zm.)
Definicje:
Art. 3. Ilekroæ w ustawie jest mowa o:
3) budowli - nale¿y przez to rozumieæ ka¿dy obiekt budowlany niebêd±cy budynkiem lub obiektem ma³ej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stoj±ce maszty antenowe, wolno stoj±ce trwale zwi±zane z gruntem urz±dzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stoj±ce instalacje przemys³owe lub urz±dzenia techniczne, oczyszczalnie ¶cieków, sk³adowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przej¶cia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a tak¿e czê¶ci budowlane urz±dzeñ technicznych (kot³ów, pieców przemys³owych, elektrowni wiatrowych, elektrowni j±drowych i innych urz±dzeñ) oraz fundamenty pod maszyny i urz±dzenia, jako odrêbne pod wzglêdem technicznym czê¶ci przedmiotów sk³adaj±cych siê na ca³o¶æ u¿ytkow±;
6) budowie - nale¿y przez to rozumieæ wykonywanie obiektu budowlanego w okre¶lonym miejscu, a tak¿e odbudowê, rozbudowê, nadbudowê obiektu budowlanego;
7) robotach budowlanych - nale¿y przez to rozumieæ budowê, a tak¿e prace polegaj±ce na przebudowie, monta¿u, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;
9) urz±dzeniach budowlanych - nale¿y przez to rozumieæ urz±dzenia techniczne zwi±zane z obiektem budowlanym, zapewniaj±ce mo¿liwo¶æ u¿ytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przy³±cza i urz±dzenia instalacyjne, w tym s³u¿±ce oczyszczaniu lub gromadzeniu ¶cieków, a tak¿e przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod ¶mietniki;
Art. 28. 1. Roboty budowlane mo¿na rozpocz±æ jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowê, z zastrze¿eniem art. 29-31.
Art. 29. 1. Pozwolenia na budowê nie wymaga budowa:
2. Pozwolenia na budowê nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegaj±cych na:
15) instalowaniu urz±dzeñ, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych;
Art. 30. 1. Zg³oszenia w³a¶ciwemu organowi wymaga, z zastrze¿eniem art. 29 ust. 3:
3) budowa ogrodzeñ od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeñ o wysoko¶ci powy¿ej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegaj±cych na instalowaniu:
a) krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, u¿yteczno¶ci publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków,
b) urz±dzeñ o wysoko¶ci powy¿ej 3 m na obiektach budowlanych,
2. W zg³oszeniu nale¿y okre¶liæ rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczêcia. Do zg³oszenia nale¿y do³±czyæ o¶wiadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zale¿no¶ci od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a tak¿e pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrêbnymi przepisami. W razie konieczno¶ci uzupe³nienia zg³oszenia w³a¶ciwy organ nak³ada, w drodze postanowienia, na zg³aszaj±cego obowi±zek uzupe³nienia, w okre¶lonym terminie, brakuj±cych dokumentów, a w przypadku ich nieuzupe³nienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.
5. Zg³oszenia, o którym mowa w ust. 1, nale¿y dokonaæ przed terminem zamierzonego rozpoczêcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych mo¿na przyst±piæ, je¿eli w terminie 30 dni od dnia dorêczenia zg³oszenia w³a¶ciwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie pó¼niej ni¿ po up³ywie 2 lat od okre¶lonego w zg³oszeniu terminu ich rozpoczêcia.
Reasumuj±c:
1. Maszty wolnostoj±ce z odci±gami lub bez – pozwolenie na budowê.
2. Maszty zabudowane na budynkach i innych obiektach budowlanych – do 3 m wysoko¶ci masztu – bez zg³oszenia.
3. Maszty zabudowane na budynkach i innych obiektach budowlanych – powy¿ej 3 m wysoko¶ci masztu – zg³oszenie.
Samowola
1. Maszty wolnostoj±ce z odci±gami lub bez – w przypadku braku pozwolenia na budowê – taniej rozebraæ i postawiæ na nowo po uzyskaniu pozwolenia.
2. Maszty zabudowane na budynkach i innych obiektach budowlanych – powy¿ej 3 m wysoko¶ci masztu – w przypadku braku zg³oszenia.
Art. 49b. 1. W³a¶ciwy organ nakazuje, z zastrze¿eniem ust. 2, w drodze decyzji, rozbiórkê obiektu budowlanego, lub jego czê¶ci, bêd±cego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego zg³oszenia b±d¼ pomimo wniesienia sprzeciwu przez w³a¶ciwy organ.
2. Je¿eli budowa, o której mowa w ust. 1, jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególno¶ci ustaleniami obowi±zuj±cego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo, w przypadku jego braku, ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w³a¶ciwy organ wstrzymuje postanowieniem - gdy budowa nie zosta³a zakoñczona - prowadzenie robót budowlanych oraz nak³ada na inwestora obowi±zek przed³o¿enia w terminie 30 dni:
1) dokumentów, o których mowa w art. 30 ust. 2 albo art. 30 ust. 2 i 3, albo art. 30 ust. 2 i 4;
2) projektu zagospodarowania dzia³ki lub terenu;
3) za¶wiadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodno¶ci budowy z ustaleniami obowi±zuj±cego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowi±zuj±cego planu zagospodarowania przestrzennego.
3. W przypadku niespe³nienia obowi±zku, o którym mowa w ust. 2, stosuje siê przepis ust. 1.
4. Je¿eli zachodz± okoliczno¶ci, o których mowa w ust. 2, w³a¶ciwy organ, w drodze postanowienia, ustala wysoko¶æ op³aty legalizacyjnej. Na postanowienie przys³uguje za¿alenie.
5. Do op³aty legalizacyjnej stosuje siê odpowiednio przepisy art. 59g, z tym ¿e wysoko¶æ op³aty w przypadku budowy, o której mowa w:
1) art. 29 ust. 1 pkt 7-11, 14, 15, 17 i 18 oraz w art. 30 ust. 1 pkt 3 i 4 - wynosi 2.500 z³;
2) art. 29 ust. 1 pkt 1-3, 5, 6, 12, 13, 16 i 19-21 - wynosi 5.000 z³.
6. W³a¶ciwy organ, w przypadku gdy budowa nie zosta³a zakoñczona, po wniesieniu op³aty, o której mowa w ust. 5, zezwala, w drodze postanowienia, na dokoñczenie budowy.
7. W przypadku nieuiszczenia w terminie op³aty legalizacyjnej w³a¶ciwy organ wydaje decyzjê, o której mowa w ust. 1.
Reasumuj±c:
1. Rozebraæ, poczekaæ na kontrolê – ale to nic nie da je¿eli maj± zdjêcia a nawet mo¿e pogorszyæ, bo wtedy mog± policzyæ za ka¿dy maszt osobno (to tak jak zdjêcie z fotoradaru – by³o przekroczenie przepisu).
2. Poczekaæ trzeba jak zakwalifikuj± te konstrukcje na dachu.
3. Poczekaæ na decyzjê jak± wydaj± – w przypadku nakazu rozbiórki, która jest wystarczaj±c± kar±, mo¿e byæ mandat maksymalnie do 500 z³ ale nie ma na to mocnej podstawy prawnej – mog± podej¶æ ³agodnie do tematu jak siê poka¿e zg³oszenia do innych organów – ochrona ¶rodowiska.
4. Je¿eli nie daj± nakazu rozbiórki, bo zg³osi siê chêæ dokonania legalizacji samowoli to ustal± wysoko¶æ op³aty legalizacyjnej 2500 z³ lub 2500 x ilo¶æ konstrukcji pow. 3m.
5. Je¿eli nie dostarczy siê dokumentów do legalizacji i nie wniesie siê op³aty to i tak daj± nakaz rozbiórki ale nie mog± dodatkowo daæ kary, bo nie mo¿na karaæ 2 x za to samo.
6. Jest jeszcze jedno wyj¶cie ale to na telefon.
Art. 93.Kto:
1)przy projektowaniu lub wykonywaniu robót budowlanych w sposób ra¿±cy nie przestrzega przepisów art. 5,
1a)przy wykonywaniu robót budowlanych stosuje wyroby, naruszaj±c przepis art. 10,
2)(uchylony),
3)dokonuje rozbiórki obiektu budowlanego lub jego czê¶ci, naruszaj±c przepisy art. 28 lub art. 31 ust. 2,
4)przystêpuje do budowy lub prowadzi roboty budowlane bez dope³nienia wymagañ okre¶lonych w art. 41 ust. 4, art. 42, art. 44, art. 45,
5)dostarcza lub umo¿liwia dostarczenie energii, wody, ciep³a lub gazu, naruszaj±c przepis art. 41 ust. 5,
6)wykonuje roboty budowlane w sposób odbiegaj±cy od ustaleñ i warunków okre¶lonych w przepisach, pozwoleniu na budowê lub rozbiórkê b±d¼ w zg³oszeniu budowy lub rozbiórki, b±d¼ istotnie odbiegaj±cy od zatwierdzonego projektu, - ten przepis nie ma zastosowania bo nie ma prowadzonych robót i nie by³o zg³oszenia.
7)(uchylony),
8)nie spe³nia obowi±zku, o którym mowa w art. 62 ust. 1,
9)nie spe³nia, okre¶lonych w art. 63 lub art. 64 ust. 1 i 3, obowi±zków przechowywania dokumentów, zwi±zanych z obiektem budowlanym lub prowadzenia ksi±¿ki obiektu budowlanego,
9a)nie spe³nia obowi±zku przes³ania protoko³u, o którym mowa w art. 70 ust. 2,
9b)zmienia sposób u¿ytkowania obiektu budowlanego lub jego czê¶ci bez wymaganego zg³oszenia, o którym mowa w art. 71 ust. 2, albo pomimo wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w art. 71 ust. 3-5,
10)nie udziela informacji lub nie udostêpnia dokumentów, o których mowa w art. 81c ust. 1, ¿±danych przez w³a¶ciwy organ, zwi±zanych z prowadzeniem robót budowlanych, przekazaniem obiektu budowlanego do u¿ytkowania lub jego utrzymaniem,
11)sporz±dza i przekazuje do obrotu prawnego ¶wiadectwo charakterystyki energetycznej budynku, lokalu lub bêd±cej nieruchomo¶ci± czê¶ci budynku stanowi±cej samodzieln± ca³o¶æ techniczno-u¿ytkow± nie posiadaj±c uprawnieñ, o których mowa w art. 5 ust. 8,
podlega karze grzywny. Prosze przeczytajcie to by nie by³o potem zagryzania warg ze z³osci
15 lipca br. wesz³o w ¿ycie rozporz±dzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 czerwca 2010 r. zmieniaj±ce rozporz±dzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaæ telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 115, poz. 773).
Zmiana polega na dopisaniu wyrazów „wolno stoj±ce” w § 3 pkt 2, pkt 9, pkt 13 oraz § 9 rozporz±dzenia. Zmiana ma na celu wyeliminowanie istniej±cych w±tpliwo¶ci interpretacyjnych, a przez to usuniêcie jednej z wystêpuj±cych obecnie barier inwestycyjnych w telekomunikacji. Skutkiem wprowadzonych zmian bêdzie ostateczne przes±dzenie, i¿ antenowe konstrukcje wsporcze, nie zaliczane do kategorii wolno stoj±cych, s± urz±dzeniami budowlanymi, a nie obiektami budowlanymi (budowlami). W konsekwencji, od dnia wej¶cia w ¿ycie rozporz±dzenia organy administracji powinny stosowaæ jednolit± wyk³adniê, zgodnie z któr± nie jest wymagane uzyskiwanie pozwolenia budowlanego na konstrukcje wsporcze anten i urz±dzeñ radiowych instalowane na obiektach budowlanych, w tym na budynkach (o ile nie s± przedsiêwziêciami mog±cymi znacz±co oddzia³ywaæ na ¶rodowisko oraz mog±cymi znacz±co negatywnie oddzia³ywaæ na obszar Natura 2000 w rozumieniu art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane). Zmiany te s± korzystne dla inwestorów, bowiem nowe brzmienie przepisów bêdzie mia³o zastosowanie tak¿e do postêpowañ, które zosta³y wszczête.
Zmiana rozporz±dzenia przyczyni siê przede wszystkim do wyeliminowania rozbie¿no¶ci w orzecznictwie oraz do znacz±cego u³atwienia i skrócenia procesu inwestycyjnego. W przypadku antenowych konstrukcji wsporczych, których wysoko¶æ wynosiæ bêdzie powy¿ej 3 m bêdzie istnia³ obowi±zek zg³oszenia w³a¶ciwemu organowi zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
¬ród³o: www.mi.gov.pl