Forum Klubu DX Sierra Juliet Rybnik zapraszamy do QSO na 26.325 USB
Uzylem przekladnie slimakowa. I taka nalezy zastosowac. Te rozwiazanie GWARANTUJE ze samo nic sie nie przekreci. Nie ma szans. Jedynie jak ulegnie ona zniszczeniu. A samo sterowanie to juz wg. swoich mozliwosci-potrzeb itd.
Witaj.
Faktycznie tam czeski b³±d chodzi³o mi o AP500, o takim tu przecie¿ mowa. :-)
Co do b³êdu w przypadku braku potwierdzenia zmiany k±ta obrotu to jest to dobry pomys³. Mog³o by do¶æ do zablokowania przek³adni i w taki sposób ochroni siê silnik przed spaleniem, choæ same przewody bêd± ok.
W sumie to obecnie mam trzy wizje na sterowanie rotorem:
1 - przyciski "lewo" i "prawo" jak d³ugo siê trzyma tak d³ugo siê obraca w zakresie k±ta 0 - 360 stopni.
2 - podawanie pozycji z klawiatury numerycznej, a sterownik ustawia do zadanego w ten sposób po³o¿enia,
3 - z wykorzystaniem "pokrêt³a" z zaznaczeniem kierunków geograficznych - jak ustawione pokrêt³o tak ustawia siê antena.
"Samo" przestawianie - krêc±c osi± silnika zmienia siê wskazanie pozycji - to jest w miarê logiczne tylko kwestia taka, ¿e po ka¿dej zmianie zapisanie do EEPROM'u.
Za³o¿enia s±, ale z wykonem trochê jeszcze poczekam - obecnie inne priorytety.
"Jako obudowê do silnika co u Ciebie zosta³o zastosowane - ta bia³a "tuba"? Widaæ, ¿e dobrze to spasowa³o z ko³nierzem na przek³adni ¶limakowej." Puszka po chemii basenowej takie tabletki a chlorem. Od spodu nawierci³em otwory do "wentylacji" co do wilgoci.
Sterownik to AP500 nie AP8500. :)
Co do pamiêci wiadomo eprom zapamiêtuje dane nawet po od³±czeniu zasilania cos jak karty pamiêci...
Ciekawe wyzwanie sobie stawiasz ze sterownikiem ale jak wiesz co i jak to trzymam kciuki. AP500 ma jeszcze to do siebie ¿e jak z jaki¶ powodów np. urwany jest kabel co doprowadza impulsy..... jak nie docieraj± impulsy po ok 2-3 sekundach daje ERROR i od³±cza zasilanie na silnik obracad³a.
Jeszcze jedno... wiadomo ¿e po zwolnieniu przycisku np. obrót w "lewo" silnik swoja bezw³adno¶ci± pokrêci jeszcze siê trochê/odrobinê nim napêd rotora ca³kowicie stanie. Tym samym tarcza impulsatora z magnesami zrobi jak±¶ czê¶æ obrotu nim wszystko stanie np. o 2 stopnie. Te impulsy bêd± odczytane przez sterownik. Jak podejdê pod antenê i rêcznie bêdê krêci³ wa³kiem silnika to sterownik oczywi¶cie nadal bêdzie zlicza³ stopnie i poda na wy¶wietlaczu dodatkowe stopnie co rêk± pokrêci³em. Czyli je¿eli zagnie¿d¿± siê w obudowie mrówki czy paj±czki i zaczn± se krêciæ np. jak ¶piê to impulsator i tak bêdzie odczytywa³ impulsy i pokazywa³ na LEDZIE prawid³ow± warto¶æ w stopniach... :)
T± kwestie przek³adni - ilo¶æ sygna³ów po stronie napêdu, przez prze³o¿enie przek³adni ¶limakowej to dla mnie jest jak najbardziej oczywiste. Nie wiedzia³em, ¿e ten sterownik AP8500 ma zapis do EEPROM'u po³o¿enia po zmianie ustawienia.
Zastanawiam siê na wykonaniem podobnej konstrukcji, ale wraz z wykonaniem sterownika. Dlatego siê zastanawia³em jak t± sytuacjê masz rozwi±zan±.
Jako obudowê do silnika co u Ciebie zosta³o zastosowane - ta bia³a "tuba"? Widaæ, ¿e dobrze to spasowa³o z ko³nierzem na przek³adni ¶limakowej.
"czy w tej Twojej konstrukcji "obracad³a" / rotora nie brakuje Ci w u¿ytkowaniu czujnika potwierdzaj±cego aktualn± pozycjê anteny? "
Magnesy obracaj±c siê daj± impuls. Uwzglêdniaj±c wielko¶æ prze³o¿enia przek³adni i ilo¶æ magnesów obraz mam taki ¿e obracaj±ca tarcza z magnesami uruchamia i zwalnia przeka¼nik kontaktronowy daj±c w ten sposób impuls na 1den stopieñ obrotu on (kontaktron) dzia³a na pole magneteyczne magnesów. Przesuwaj±cy siê magnes tu¿ obok niego zwiera styki kontaktrona które s± zliczane przez sterownik AP500. Przechodzi magnes dalej i kontaktron rozwiera styki i zaraz zwiera ponownie z powodu nastêpnego zbli¿aj±cego siê magnesu. Co "zwarcie" to impuls który jest liczony przez "wy¶wietlacz " sterownika. W ten sposób mam kontrolê nad stopniami. Jak d³ugo trzymam przycisk daj±cy napiêcie na silnik tak przez ten czas liczone s± impulsy czyli stopnie. Sterownik ma to do siebie ¿e drugim przyciskiem dajê odwrotne napiêcie na silnik aby krêci³ sie w drug± stronê a sterownik jest taki ¿e odejmuje wtedy impulsy czyli nastêpuje powrót ANTENY w stopniach.
"Czy wystêpuje sytuacja taka ¿e nie wiadomo w którym kierunku jest ustawiona antena po jakim¶ czasie wy³±czenia zasilania.?"
Nie nie wystepuje. Po wy³±czeniu zasilania sterownika np. zanik pr±du lub wyci±gniêcie wtyczki z gniazda 230V dane w stopniach ma zapamietane w pamiêci EPROM. Czyli np. za 3 miesi±ce pod³±czam do sieci 230V sterownik by siê pobawiæ a on pokazuje ostatni± zapami±ten±/wskazan± warto¶æ np.-245 stopni czyli tak jak by³a skierowana antena przed wy³±czeniem zasilania. NIema szans na b³êdy.
JarekSJ038 czy w tej Twojej konstrukcji "obracad³a" / rotora nie brakuje Ci w u¿ytkowaniu czujnika potwierdzaj±cego aktualn± pozycjê anteny?
Nie wiem jak dok³adnie dzia³a ten sterownik AP500.
Czy wystêpuje sytuacja taka ¿e nie wiadomo w którym kierunku jest ustawiona antena po jakim¶ czasie wy³±czenia zasilania.?
Dorzucê jeszcze takie "streszczenie" jak i co po kolei.. https://www.youtube.com/watch?v=DASQITce_gI#t=15
Z tego co pamiêtam to przek³adnia 130z³. Silnik 12V (mo¿e byæ i 24 V) do niej to koszt 20-70z³ w zale¼no¶ci od wyboru. Mo¿e byæ i z ze starych wycieraczek samochodowych itp.. Sterownik AP500 (od obracad³a do satelity) w domu le¿a³ parê lat - idealnie pasuje.. mo¿na go kupiæ ju¿ od 20-30 z³. £o¿ysko w obudowie jako komplet (obudowa ¿eliwna z ³o¿yskiem samonastawnym) to ok 25z³. Plus reszta w zale¿no¶ci od potrzeb. Znaczy ¶ruby, ¶rubki rurki, profile itp...
Kolego JarekSJ038 bardzo fajna konstrukcja i wykonanie, a potwierdzone ³±czno¶ci potwierdzaj± ca³o¶æ przedsiêwziêcia. Taka konstrukcja mo¿e poza t± czê¶ci± zwi±zan± z "ustawieniem elewacji" mo¿na by wykorzystywaæ przy wszelakich antenach kierunkowych.
Na jakim poziomie kosztów uda³o Ci siê zamkn±æ t± konstrukcjê.?
Hee.. a tak jak mnie s³ychaæ na satelicie...fragment....
Nagranie wykonane przez kolegê Siergieja z Ukrainy UR3CTB.
https://www.youtube.com/watch?v=SU9_aOhRIjs
Dodam jeszcze pracê sterowników od sat AP-500
:
Wy¶wietlane s± stopnie. Dolny azymut-obrót po horyzoncie, górny elewacja- obrót anteny do góry
https://www.youtube.com/watch?v=iKKMu_57xsY
Admin poogl±daj jeszcze widok na ¿ywo przesy³any z stacji ISS na orbicie.
Co jaki¶ czas przel±czane s± kamery z inne perspektywy.
http://www.ustream.tv/channel/iss-hdev-payload
A tu pokazana bie¿±ca pozycja stacji ISS:
http://iss.astroviewer.net
PS:
Licencjonowani mog± robiæ QSO via ISS... :)
Do odbioru wystarczy jakiekolwiek urz±dzenie gdy¿ emisja jest w FM, nawet tzw. "rêczniak" podpiêty do anteny zewnêtrznej - mo¿e byæ tzw. dookólna, pionowa.
NIe jest to trudne jak siê wydaje na pocz±tku.
Wgrywasz program do komputera WXtoImg ze strony : http://www.wxtoimg.com
Lub bezpo¶rednio z tego linku : http://www.wxtoimg.com/downloads/wxinst21011.exe
Po uruchomieniu program zapyta o twoj± lokalizacjê wpisujesz jakie¶ miejsce, country i szeroko¶æ i d³ugo¶æ geograficzn± oraz wysoko¶æ anteny nad pozimoem mo¿a:
wpisesz wspó³¿edne swego QTH:
Latitude: 50.0208 (szeroko¶æ)
Longtitude: 18.5417 (d³ugo¶æ geograficzna )
Altitude: 200 (wysoko¶æ w metrach jak jest inna to wpisz inn± wysoko¶æ na której jest antena +- 15metrów)
Do dyspozycji masz satelity meteo z serii NOAA
NOAA 19 137.1000 MHz
NOAA 18 137.9125 MHz
NOAA 15 137.6200 MHz
Obok nazw s± czêstotliwo¶ci ich racy. Urz±dzenie odbiocze pod³±czasz przez gniazdo s³uchawkowe/g³o¶nikowe do komputera do gniazda mikrofonowego. D¼wiêk z satelit jest dekodowany w obraz taki jak widzisz wy¿ej.
Antena: wystarczy prosta antena na 2m. Sygna³ z satelit jest do¶æ silny.
Program:
zak³adka file: opcja "Record" i auto record lub manulal test.
To zgrywanie d¼wiêku w plik i dekodowanie obrazu
Wa¿ne Nale¿y co kilka dni uruchamiaæ dane keplerowskie. Files _-> Update Keplers. Na pocz±tku przy pierwszym uruchomieniu to obowi±zkowe. Czas przelotu ok 13min w godzinach jak poda program dla twojej lokalizacji.
)
Jarek .....fajne fotki ,fajny sprzêt ,ale powiedz mi sk±d "dorwa³e¶ " te fotki z satelity....:) mogê prosiæ o "namiary: :)