Forum Klubu DX Sierra Juliet Rybnik zapraszamy do QSO na 26.325 USB
Czesc Mirku ja poprostu wo³am swoj znak i mowie ze do czestotliwosci jak jest wieksze grono a co do raportów to zawsze cyfry oddzielam
to z mojej strony tak wyglonda
To prawda ze jest sztuka zrobic ³acznosc na QRP ale dalekie stacje za zag³uszane bo wy³apuja te co ala od 600 do wiecej Wat znam to za autopcji
Napisa³em jak raporty powinny wygladac i ich znaczenie jak jest zeczywiscie i chyba niema co tu kogo poprawiac bo jakos dziwnie jest to odbierane i tyle z moich wywodów
Witam,jeste¶my tylko Lud¼mi i ka¿dy z nas ma prawo siê pomyliæ lub czego¶ nie wiedzieæ, "nie myli siê ten który nic nie robi"
Waldek jest ok! pozdrawiam wszystkich serdecznie 73.
Postaram siê w jaki¶ sposób wyja¶niæ jak powinno siê podawaæ raporty,nagram filmik i opublikujê.
ja My¶lê ¿e ka¿dy mniej wiêcej wie o co chodzi z rym radio-5 i 9"esów lub +30db.
Ale niestety np: w ³±czno¶ciach krótkofalarskich podaje siê w wiêkszo¶ci raporty 59 co oznacza ¿e jest bardzo dobrze, mia³em takie zdarzenie podaj±c raport 15 ¿e korespondent pyta "jak mo¿esz mi podac tak dziwny raport?" ja my¶lê ¿e to bierze sie z tego ¿e na pasmach KF stosuje sie wiêksze moce i s± troszeczke uklatwione ³±czno¶ci ,dlamnie sztuk± jest zrobiæ ³±czno¶æ na mocy QRP tzn 5 watt i mieæ raport chcoarz 33 i tez jak dlamnie jest ok.
Z moich obserwacji na pasmach KF jest dziwactwem podaæ raport 15 lub 34,a juz nie wspominam o ³±czno¶ciach na pa¶mie 80m, jak powiesz "BREAK" to cie zjedz± a jak by mogli to cie zabij± hahaha, dlamnie idiotyzm i bezczelno¶æ a nie mówiê juz o kulurze eterowej.
161JGB292 Leszek napisał:
161JGB292 Leszek napisał:
WaldekSJ759 napisał:
Transilwer;
1 nieczytelny
2 czytelny z bardzo duzymi utrudnieniami
3 czytelny z trudnosciami
4 czytelny
5 doskonale czytelny
Santiago
1 ledwo s³yszalny z trudnosciami
2 s³abo s³yszalny
3 s³aby
4 odbieralny
5 dosc dobry
6 dobry
7 sredno silny
8 silny
9 bardzo silny
chyba tak chcia³es to napisac ?Waldku,nie pisze siê "transilwer"a transceiver.Znajomo¶æ tego s³owa i jego pisownia jest podstaw± krótkofalarstwa i od tego w³a¶nie s³owa swoj± zaczyna naukê ka¿dy pocz±tkuj±cy krótkofalowiec.Raport RST w tym przypadku jest spraw± drugorzêdn±-Moderator.
Ok Mozna sie czepiac a od czego zaczynamy Leszek to wiem a nauki to ty mi nie musisz udzielac wystarczy ze innym udzielasz To fakt napisa³em tak a pisze sie inaczej a to by³o z rozpedu a raport jest sprawa Piersza rzedna przynajmniej z mojej wiedzy tak wynika
161JGB292 Leszek napisał:
WaldekSJ759 napisał:
Transilwer;
1 nieczytelny
2 czytelny z bardzo duzymi utrudnieniami
3 czytelny z trudnosciami
4 czytelny
5 doskonale czytelny
Santiago
1 ledwo s³yszalny z trudnosciami
2 s³abo s³yszalny
3 s³aby
4 odbieralny
5 dosc dobry
6 dobry
7 sredno silny
8 silny
9 bardzo silny
chyba tak chcia³es to napisac ?Waldku,nie pisze siê "transilwer"a transceiver.Znajomo¶æ tego s³owa i jego pisownia jest podstaw± krótkofalarstwa i od tego w³a¶nie s³owa swoj± zaczyna naukê ka¿dy pocz±tkuj±cy krótkofalowiec.Raport RST w tym przypadku jest spraw± drugorzêdn±-Moderator.
Witam
a powiedz mi Waldku czy jak na radiu czy ty mówisz : raport 9bardzo silny ,S5doskonale czytelny ......czy mo¿e podajesz S9 m5 :) bo dla mnie czy w moim opisie np 9 wyj±tkowo silny sygna³ a w Twojej uwadze : 9 bardzo silny ....to dla mnie i to jest to samo i to jest to samo...Ale dobrze wiedzieæ ¿e mamy ludzi na forum obserwuj±cych,czuwaj±cych ...
Pozdrawiam serdecznie ....
Transilwer;
1 nieczytelny
2 czytelny z bardzo duzymi utrudnieniami
3 czytelny z trudnosciami
4 czytelny
5 doskonale czytelny
Santiago
1 ledwo s³yszalny z trudnosciami
2 s³abo s³yszalny
3 s³aby
4 odbieralny
5 dosc dobry
6 dobry
7 sredno silny
8 silny
9 bardzo silny
chyba tak chcia³es to napisac ?
Do napisania tego artyku³u zainspirowa³ mnie fakt, ¿e na rynku ukazuje siê coraz wiêcej radiotelefonów CB wyposa¿onych w gniazdo s³u¿±ce do pod³±czenia dodatkowego miernika poziomu sygna³u przychodz±cego-zwanego popularnie S-metrem.
Zacznijmy od stwierdzenia, ¿e transceivery CB ju¿ dawno przesta³y pe³niæ funkcjê wyznaczone im w ramach przepisów dotycz±cych Pasma Obywatelskiego. I czy to siê komu¶ podoba,czy te¿ nie – z dnia na dzieñ, na pa¶mie 11-metrowym przybywa setkami, o ile nie tysi±cami ludzi, którzy traktuj± CB Radio jako amatorskie hobby. Oni to przenosz± na nasze czterdziestki (bo by³o by zak³amaniem mówiæ o tej jednej „regulaminowej” , skoro ju¿ pe³no nas na wszystkich kana³ach: od 26.065 MHz pocz±wszy, a¿ po 27.995 MHz) radioamatorskie zwyczaje. Jednym z nich jest podawanie korespondentowi raportu oceniaj±cego jako¶æ i si³ê odbieranych sygna³ów. Jest to nieod³±czny element ka¿dej radioamatorskiej korespondencji. A poniewa¿ nasze radyjka CB swym zasiêgiem czêstokroæ przewy¿szaj± ju¿ stacje krótkofalarskie – zatem i tu ma racjê bytu :raportowanie”.
Bardziej dostarczeni sybi¶ci wiedz±, ¿e taki raport podaje siê najczê¶ciej wg skali zwanej w radio-operatorskim slangu „Radio Santiago” (od pierwszych liter wyrazów „readability” - czytelno¶æ oraz „signal strength” - si³a sygna³u). Czytelno¶æ okre¶la siê w skali piêciostopniowej:
1 - nieczytelny
2 -czytelny z bardzo du¿± czytelno¶ci±
3 - czytelny z utrudnieniem
4 -czytelny z niewielkimi utrudnieniami
5- ca³kowicie czytelny
nas jednak bardziej interesuje ocena si³y sygna³u przychodz±cego, gdy¿ rzetelne jej okre¶lenie i przekazanie korespondentowi, natychmiast da mu pe³en obraz tego, jak wychodzi on w eter. Zwyczajowo, a przede wszystkim szacunkowo, si³ê sygna³u podajemy w skali dziewiêciostopniowej:
1 – sygna³ bardzo s³aby, trudny do zrozumienia
2 – s³aby, ale s³yszalny
3 – s³aby
4 – sygna³ umiarkowanie odbierany
5 – do¶æ dobry
6 – dobry sygna³
7 – sygna³ umiarkowanie silny
8 – silny
9 – wyj±tkowo silny sygna³
chc±c usprawniæ pracê operatorów CB i dodaæ trochê „smaczku” naszej zabawie – konstruktorzy pomy¶leli te¿ o prostych wska¼nikach, z których mo¿na w przybli¿eniu odczytywaæ szacunkowe warto¶ci si³y sygna³u. Najpierw by³y to przyrz±dy analogowe, czyli mierniki wska¼nikowe, a z czasem na naszych radyjkach zaczê³y mieniæ siê têcz± barw wska¼niki diodowe . Sêk w tym, ¿e te pierwsze by³y o wiele dok³adniejsze i nadal stosuje siê je w dro¿szych typach tranceiverów CB. Natomiast tym, którzy ju¿ przestali wierzyæ w kolorowe „esy” - dano mo¿liwo¶æ powrotu do „wskazówki”. Ca³± gama radyjek wyposa¿ona jest w gniazdko typu „jack”, do którego mo¿na pod³±czyæ S-metr fabryczny lub wykonany sposobem amatorskim. Jednak zanim to uczynimy – trochê nieskomplikowanej teorii na temat „esów”.
„WYCHODZISZ U MNIE NA 9 ESÓW!”
czêsto zdarza siê nam podawaæ taki w³a¶nie raport i wcale nie dziwi nas, ¿e owe „dziewiêæ esów” dotycz± kolego pracuj±cego z s±siedniego bloku ; z czterema watami w antenie, jak i znajomego – który nadaje z odleg³ej dzielnicy i to z moc± zaledwie 500 mW. Ale bardziej dociekliwi zadadz± w tym miejscu sensowne pytanie: có¿ wiêc oznaczaj± owe „esy”, skoro – mimo tak du¿ych ró¿nic mocy i odleg³o¶ci – nie ró¿ni± siê od siebie?
Zwróæcie uwagê na taki fakt: czterowatowa stacja daje sygna³ oceniany przez nasz przyrz±d na 9 S, a gdy obni¿ymy jej moc wyj¶ciow± do 1 wata – to naszej skali zga¶nie tylko jedna dioda i bêdziemy mogli powiedzieæ korespondentowi, ¿e wychodzi u nas na 8 „esów”. Nierzadko zdarza siê, ¿e pracuj±ca z 4 watami stacja wychodzi u nas tylko 6-7S, a 250-miliwatowa (nadaj±ca z tego samego miejsca i z takiej samej anteny) zapala u nas wszystkie diody i w rzeczywisto¶ci wychodzi na 9 S, a gdy obni¿amy jej moc wyj¶ciow± do 1 wata- to na naszej skali zga¶nie tylko jedna dioda i bêdziemy mogli powiedzieæ korespondentowi, ¿e wychodzi w nas 8 ''esów''. A ,gdy ''skróci siê on'' do 250mW, jego sygna³ bêdzie u nas odbierany na 7 ''esów''. Nierzadko zdarza siê, ¿e pracuj±ca z 4 watami stacja wychodzi u nas tylko na 6-7 S, a 250-miliwatowa (nadaj±ca z tego samego miejsca i z tej samej anteny) zapala u nas wszystkie diody i w rzeczywisto¶ci wychodzi u nas na 9 S. widzimy tu wiêc zale¿no¶æ, o której ze szkod± dla nas wszystkich zapomina czê¶æ kolegów: przy tak du¿ym wzro¶cie mocy uzyskali¶my zaledwie przyrost sygna³u o 3 „esy”, a ile przy tym „namieszali¶my” w eterze. St±d pierwszy wniosek: dobry S-metr pokazuje sybi¶cie, ¿e nie nale¿y przeceniaæ mocy i ¿e ró¿nice rzêdu 200 lub 300 mW dla stacji pracuj±cych z tego samego miejsca i z takich samych anten nie maj± znacz±cego wp³ywu na jako¶æ odbieraj±cego przez nas sygna³u. Zatem: skracajmy siê!
I tu zasadnicza uwaga. Skoro ju¿ decydujemy siê odpowiedzieæ komu¶ na pro¼bê o raport – to podejd¼my do tego powa¿nie. Nie pytajmy w kó³ko o raport kolegów, których anteny widzimy przez okno. Skoro np. mieszkamy w tym samym budynku, mamy takie same anteny, a nasze radyjka t± sam± moc i przy tym wychodzimy u tego samego korespondenta ro¿nie – to ju¿ bardzo powa¿ny sygna³, ¿e co¶ jest nie tak. Jednak nie dowiemy siê tego od sybisty, który mieszka tu¿ obok nas, ma na swoim transceiverze tylko cztery kolorowe diody i usi³uje na ich podstawie oceniæ nas nadajnik. Nic wiêc dziwnego ¿e wiêkszo¶æ naszych kolegów ma w±tpliwo¶ci, czy ró¿nokolorowe diody – to wa¿ny przyrz±d pomiarowy, czy tylko b³yskotliwy „bajer” dekoracyjny.
Do¶wiadczeni operatorzy wiedz±, ¿ek ka¿da skala S-metra odpowiadaæ musi miêdzynarodowemu kodowi S. nie mo¿e tu wiêc wchodziæ w grê jakakolwiek choinkowa dekoracja. Producenci dobrze wiedz±, ¿e ka¿demu stopniowi na tej skali odpowiada konkretna warto¶æ napiêcia sygna³u przychodz±cego i to podanego dla rzeczywistej impedancji wej¶ciowej danego odbiornika oraz zakresu czêstotliwoæi, w jakim on pracuje. Dla radiotelefonów CB oporno¶æ wej¶cia wynosi ok. 50 Ω. Jak zatem ustala siê konkretne warto¶ci napiêæ dla poszczególnych stopni tej skali?
Na wej¶cie odbiornika doprowadzamy sygna³ nie zmodulowanej fali no¶nej o mocy -73 dBm (-73 dB w odniesieniu do sygna³u wzorcowego o mocy 1 mW). Widzimy, ¿e podstawowa skala sk³ada siê z 5 szczebli, zwanych potocznie „belkami”. Lecz nie s± one oddalone od siebie w równych odstêpach. Na skali tej sygna³ okre¶lony jako 8 S powinien byæ mniejszy od 9 S o 1/8 jego warto¶ci, ale niestety tak nie jest, gdy¿ mamy tu do czynienia ze skal± logarytmiczn±, a nie linow±. Idzie bowiem o to, ¿e naszym zadaniem jest pomiar sygna³u akustycznego na wyj¶ciu odbiornika w odniesieniu do poziomu jego wej¶ciu – a tu obowi±zuj± logarytmy i tak ju¿ musi byæ.
Jeszcze pod koniec lat sze¶ædziesi±tych konstruktorzy sprzêtu radiokomunikacyjnego za normê przyjmowali odpowiednik 100 uV, ale w miarê polepszenia czu³o¶ci odbiorników, laboratoria amerykañskie i japoñskie narzuci³y wszystkim producentom standard 50uV, jako warto¶æ napiêcia sygna³u równego poziomu 9S.
Przypominamy, ¿e jedna podzia³ka na skali S odpowiada 6 decybelom, co jest równoznaczne z czterokrotn± ró¿nic± mocy i dwukrotn± ró¿nic± napiêcia.