W Polsce do ³±czno¶ci w pa¶mie CB zosta³y przeznaczone czêstotliwo¶ci od 26,960 MHz do 27,410 MHz (wed³ug Dz. U. z 2007 r. Nr 138, poz. 972). Jest to tzw. „podstawowa czterdziestka”, czyli 40 kana³ów oddalonych od siebie co 10 kHz.
Pomiêdzy niektórymi kana³ami istnieje odstêp 20 kHz. Takie puste miejsca nazywane s± „dziurami” i zwykle oznacza siê je numerem poprzedzaj±cego kana³u razem z literk± A. Kana³y te to 3A, 7A, 11A, 15A oraz 19A. Ich istnienie wynika z zasz³o¶ci historyczno-technicznych, gdy¿ wczesne uk³ady syntez czêstotliwo¶ci stosowanych w CB radiach swoj± konstrukcj± wymusza³y pozostawienie nieu¿ywanych czêstotliwo¶ci.
W tym podstawowym pa¶mie istnieje kilka kana³ów przeznaczonych dla specjalnych zastosowañ. Kana³ o numerze 9 s³u¿y do wzywania pomocy i nazywany jest kana³em ratunkowym. Kana³ o numerze 14 zwyczajowo bywa okre¶lany mianem ¶mietnika, gdy¿ wiêkszo¶æ prostych urz±dzeñ zdalnego sterowania zabawek oraz radiotelefonów dostêpnych w sklepach zabawkowych i na targowiskach pracuje w³a¶nie na tym kanale. Kana³ o numerze 19 s³u¿y do komunikacji miêdzy pojazdami i jest nazwany kana³em drogowym. W wiêkszo¶ci miast, jest grupa osób, które pomagaj± w pokonaniu trudno¶ci zwi±zanych z pokonaniem nieznajomo¶ci ulic i lokalizacji ró¿nych miejsc docelowych.
Na du¿ym obszarze Polski jako kana³ wywo³awczy, czyli kana³ na którym wywo³uje siê rozmówcê, a potem zmienia siê czêstotliwo¶æ w celu prowadzenia rozmowy, jest kana³ 28 (aktualnie martwy, wyj±tek stanowi Poznañ, Szczecin, Lêbork i Piotrków Trybunalski) – na niektórych obszarach kraju bywa tak¿e u¿ywany w tym celu kana³ 15. Przyjê³o siê te¿, ¿e kana³ o numerze 2 wykorzystuje siê do wzywania taksówek i ³±czno¶ci miêdzy nimi. Do porozumiewania siê w czasie jazdy w terenie czêsto u¿ywa siê kana³u 16, bo 4x4=16.
Ze wzglêdów technicznych w Polsce, czêstotliwo¶ci kana³ów przesuniête s± o 5 kHz w dó³, czyli w tak zwane „zera”. Jest to spowodowane u¿ywaniem w dawnych jednokana³owych radiotelefonach (Tukan, Echo) rezonatorów kwarcowych o czêstotliwo¶ciach zakoñczonych zerem. „Zera” i „pi±tki” zosta³y rozmieszczone w krajach Europy w taki sposób, aby po odbiciu sygna³u od jonosfery wzajemnie nie przeszkadzaæ sobie w ³±czno¶ciach. Miêdzy innymi dlatego na terenie RP mamy „zera”. Zjawisko odbicia sygna³u od jonosfery mo¿na zaobserwowaæ u nas s³uchaj±c rozmów z Portugalii, W³och czy Rosji.
Na ¶wiecie stosuje siê oprócz podstawowej „czterdziestki”, dodatkowe czêstotliwo¶ci, czyli ³±cznie z podstawow±, w sumie 10 „czterdziestek” od 25,610 MHz a¿ do 30,110 MHz. Okalaj± one niejako podstawowe czterdzie¶ci kana³ów i w Polsce ich u¿ywanie jest nielegalne. Mimo to u¿ywa siê ich przede wszystkim do dalekich ³±czno¶ci DX, g³ównie z modulacj± SSB. Czêstotliwo¶ci powy¿ej 28,000 MHz s± miêdzynarodowo przyznane krótkofalowcom i nie mog± byæ u¿ywane przez inne s³u¿by.
|