AM - modulacja amplitudy AM z angielskiego Amplitude Modulation polega na kodowaniu sygna³u informacyjnego w chwilowych zmianach amplitudy sygna³u no¶nego czyli popularnie zwanego fala no¶n±. Sygna³ informacyjny jest sygna³em szerokopasmowym o ma³ej czêstotliwo¶ci. Przy modulacji amplitudy AM amplituda fali no¶nej zmienia siê w takt napiêcia moduluj±cego.
G³ównym parametrem modulacji amplitudy jest wspó³czynnik g³êboko¶ci modulacji. Wspó³czynnik g³êboko¶ci modulacji definiujemy m = M/C gdzie M to amplituda sygna³u moduluj±cego (informacji), a C to amplituda sygna³u no¶nego. Wspó³czynnik g³êboko¶ci modulacji mie¶ci siê w zakresie 0....1, ale przewa¿nie podawany jest on w procentach. Aby zapobiec niekorzystnym zniekszta³ceniom sygna³u zmodulowanego g³êboko¶ci modulacji w wiêkszo¶ci radiotelefonow CB radio nie przekracza 75-85%.
Drugim z parametrów modulacji amplitudy AM jest szeroko¶æ sygna³u zmodulowanego która wynosi 6kHz. Wynika z tego, ¿e szeroko¶æ sygna³u zmodulowanego jest równa podwojonej najwiêkszej czêstotliwo¶ci moduluj±cej.
Ca³a moc nadajnika w modulacji amplitudy AM wypromieniowana przez antenê sk³ada siê z mocy fali no¶nej oraz mocy górnej oraz dolnej wstêgi bocznej (USB i LSB). Przy maksymalnej g³êboko¶ci modulacji wynosz±cej 100%, moc zawarta w obu wstêgach bocznych jest równa po³owie mocy fali no¶nej.
Demodulator ... pozosta³a jeszcze kwestia odbiornika przy pracy modulacj± amplitudy. Przy odbiorze mamy do czynienia z procesem odwrotnym do modulacji czyli demodulacj±. Demodulacja wykonywana przez demodulator polega na odtworzeniu przebiegu zmodulowanego sygna³u moduluj±cego.
FM FM - modulacja czêstotliwo¶ci FM z angielskiego Frequency Modulation polega na kodowaniu informacji w fali no¶nej przez zmiany jej chwilowej czêstotliwo¶ci, w zale¿no¶ci od sygna³u wej¶ciowego (zale¿no¶ci od amplitudy sygna³u moduluj±cego), a amplituda fali no¶nej jest sta³a.
Odchylenie czêstotliwo¶ci zwane dewiacj± to warto¶æ o jak± czêstotliwo¶æ fali no¶nej zmienia siê od czêstotliwo¶i pocz±tkowej. Inaczej mówi±c dewiacja jest ró¿nic± pomiêdzy najni¿sz± i najwy¿sz± czêstotliwosci± fali no¶nej w trakcie modulacji.
Wska¼nikiem dewiacji czêstotliwo¶ci lub inaczej wspó³czynnik modulacji czêstotliwo¶ci wyra¿a stosunek dewiacji czêstotliwo¶ci do czêstotliwo¶ci moduluj±cej. Jest to drug± wielko¶ci± charakterystyczna dla modulacji czêstotliwo¶ci FM.
W przypadku modulacji czêstotliwo¶ci FM moc sygna³u FM nie zmienia siê w procesie modulacji i równa jest mocy niemodulowanego sygna³u no¶nego. Tak wiêc ca³a moc jest wykorzystywana do przekazania informacji.
Zalet± modulacji czêstotliwo¶ci FM jest dobra jako¶æ modulacji - lepsza ni¿ w modulacji amplitudy AM. Inn± zalet± modulacji czêstotliwo¶ci FM jest znacznie mniejsza ni¿ dla AM wra¿liwo¶æ transmisji na zak³ócenia zewnêtrzne. Modulacja czêstotliwo¶ci FM umo¿liwia odfiltrowanie po stronie odbiornika znacznie wiêcej zak³óceñ ni¿ w modulacji amplitudy AM.
SSB SSB (USB i LSB) - modulacja jednowstêgowa SSB z angielskiego Single Side Band jest specyficznym przypadkiem modulacji amplitudy z usuniêt± jedn± wstêg± boczn± i znacznie wyt³umion± fal± no¶n±.
Modulacjê jednowstêgow± SSB charakteryzuje znaczna oszczêdno¶æ mocy i szeroko¶ci pasma dziêki wysy³aniu tylko jednej wstêgi bocznej, górnej USB lub dolnej LSB, z wyt³umion± fal± no¶n±. Górna wstêba boczna to USB z angielskiego Upper Side Band, a dolna wstêga boczna to LSB z angielskiego Lower Side Band. Sygna³ dwuwstêgowy z wyt³umion± fala no¶n± to DSB a angielskiego Double Side Band. Falê no¶n± i jedn± ze wstêg bocznych t³umi siê przewa¿nie poprzez wykorzystanie odpowiednio zestrojonego filtra kwarcowego lub piezoceramicznego.
W pa¶mie CB radio modulacje SSB jest najczê¶ciej wykorzystywan± modulacj± do przeprowadzania ³±czno¶ci DX. W iêkszo¶ci przypadków korzysta siê z górnej wstêgi bocznej czyli USB, rzadziej z dolnej wstêgi bocznej LSB.
Oto korzy¶ci wynikaj±ce z zastosowania SSB w porównaniu z AM: 1. nadawany sygna³ zajmuje wê¿sze pasmo czêstotliwo¶ci, co pozwala na pracê wiêkszej liczby nadajników w pasmie o tej samej szeroko¶ci 2. ca³a moc nadajnika jest wykorzystywana do wyprodukowania tylko jednej wstêgi bocznej - USB lub LSB 3. zwê¿enie o oko³o 50% pasma odbieranego przez odbiornik, co daje zysk w postaci poprawy stosunku odbieranego sygna³u do szumu (zwê¿enie pasma o po³owê, to o 3 dB mniejsza moc szumów na wyj¶ciu odbiornika) 4. brak fali no¶nej powoduj±cej wzajemne interferencje sygna³ów o zbli¿onych czêstotliwo¶ciach utrudniaj±ce odbiór, co stwarza mo¿liwo¶æ czytelnego odbioru sygna³ów odleg³ych o kilkaset herców od innego sygna³u SSB 5. mniejsza zawarto¶æ sygna³ów niepo¿±danych i harmonicznych wypromieniowanych przez nadajnik 6. ekonomiczne zasilanie (moc promieniowana jest tylko w czasie trwania modulacji)
|