Forum Klubu DX Sierra-Juliet Rybnik

Forum Klubu DX Sierra Juliet Rybnik zapraszamy do QSO na 26.325 USB

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie


  • Index
  •  » Radia CB
  •  » Przesterowania modulacji w odbiornikach radia CB

#1 2013-05-21 10:26:37

 161JGB292 Leszek

Moderator

835784
Call me!
Skąd: Żory
Zarejestrowany: 2013-02-26
Posty: 748
Numer klubowy: 161JGB292
Miejscowość(QTH): Żory

Przesterowania modulacji w odbiornikach radia CB

Bardzo czestym problemem jaki mają użytkownicy radia CB jest odbiór od naszych korespondentów przesterowanych modulacji.Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nasz odbiornik a poza użytymi częściami elektronicznymi jego parametry czyli czułość i siła sygnału naszego korespondenta.Słyszałem jak jeden z użytkowników radia CB w rozmowie ze swoim korespondentem stwierdził,że jego radio CB ma przesterowaną modulację a więc nieprawidłowo uregulowane wzmocnienie w mikrofonie i ustawioną zbyt duzą głębokość modulacji.Zdziwiłem się bo ja choć byłem znacznie blizej niego nie odbierałem żadnego przesterowania.Korespondent jego słysząc taką opinie już chciał korygować ustawienia swojego mikrofonu gdy nagle zabrekował inny z użytkowników znajdujacy się równie blisko jego jak ja i powiedział mu,żeby nic nie ruszał bo nie występują żadne przesterowania podczas jego nadawania.Ja również to potwierdziłem.Okazało się,że ten kolega co odbierał te przesterowania odbierał go na radiu President Jackson I w emisji SSB.Jak wiemy odbiornik w tym radiu ma czułość 0,15 Mikrovolta a więc jest bardzo czuły.Poradziłem mu aby zmniejszył czułość odbiornika pokrętłem RF Gaine i natychmiast zaczął odbierać od niego korespondencję radiową z czystą modulacją bez żadnych przesterowań.Jak widzicie to doświadczenie radiowe ukazuje brak zrozumienia tego zagadnienia i zupełny brak doświadczenia a ilość lat spędzonych przed radiem CB nie świadczy o czyjeś wiedzy lub umiejetnościach a przecież rozwiązanie tego problemu jest naprawdę dziecinnie proste.W innym przypadku kol.Stanisław SJ 726 z Warszowic mając stale taki sygnał od swojego korespondenta sprzedał swoje radio CB myśląc,że jest uszkodzone.Zanim to uczynimy warto poradzić naszym korespondentom aby będąc operatorami radia CB korzystali z jego czarodziejskich gałek,które są wstanie rozwiązać wiele problemów w naszym radiu CB przy pomocy sprawnych palców i głowy na karku,która wykorzystuje do tego mózg powodując jego sprawne myślenie...

Ostatnio edytowany przez 161JGB292 Leszek (2013-05-21 10:35:13)


Baza:Ranger RCI 2950 DX wersja exportowa,President HR 2600,antena Vimer K-46 Mondial,mikrofon Pan DM-432 MT i Pan ECM-2018.Radiostacja na 2m i 70 cm Navcomm TK-890 wersja 2.0,antena bazowa Nebraska Lincoln na 2m i 70 cm oraz antena 1/4 Navcomm B-88S.

Offline

  • Index
  •  » Radia CB
  •  » Przesterowania modulacji w odbiornikach radia CB

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
sjuliet.pun.pl