Forum Klubu DX Sierra Juliet Rybnik zapraszamy do QSO na 26.325 USB
Uytkownik
W przypadku wykonywania uziemienia do budowanego, lub ju¿ istniej±cego wolnostoj±cego masztu antenowego zaleca siê wykonanie uziemienia otokowego.
Otokowe uziemienie oznacza ¿e wokó³ ok. 1 - 2 m od zewnêtrznego obrysu podstawy/fundamentu pod maszt antenowy na g³êboko¶ci minimum 0,8 m uk³ada siê bednarkê ocynkowan± - p³askownik minimum 25x4 mm (lepszym wytrzyma³o¶ciowo na korozjê jest bednarka miedziowana - ale te¿ du¿o dro¿sza i rzadziej dostêpna).
Od takiego otoku doprowadzê siê p³askowniki do podstawy masztu:
- minimum 2 (w przypadku masztu rurowego o ¶rednicy poni¿ej 100 mm) przeciwleg³ych stron,
- 3 (do ka¿dego wierzcho³ka po 1) w przypadku masztu o konstrukcji kratownicy na planie trójk±ta ,
- 4 w pozosta³ych przypadkach doprowadzaj±c z ka¿dej ze stron (w opisach uziemienia masztu kratownicowego dla KF wymaga siê 4 punktów przy³±czenia uziemienia).
Po³±czenie p³askownika od otoku do konstrukcji masztu wykonuje siê ponad gruntem na z³±czu ¶rubowym.
Przed pod³±czeniem uziemienia do masztu, ale ju¿ po zasypaniu otoku nale¿y wykonaæ pomiar. No i tu jest potrzeba Kolegi elektryka z odpowiednim osprzêtem.
Warto¶æ rezystancji uziemienia powinna byæ mniejsza lub co najwy¿ej równa 10 Ohm.
W przypadku nie uzyskania takiej warto¶ci wykonuje siê powiêkszenie elementu uziemienia znajduj±cego siê pod ziemi± przez:
- u³o¿enie wzd³u¿ wykopu odchodz±cego promieni¶cie od otoku bednarki pod³±czanej do bednarki umieszczonej w otoku,
- lub w przypadku niechêci na kolejne kopanie, brak miejsca itp. stosuje siê powiêkszenie za pomoc± uziomu pionowego wbijanego w g³±b gruntu, taki uziom nale¿y po³±czyæ z otokiem,
- nie powinno siê stosowaæ "jakie¶" instalacji stalowej przypadkiem znalezionej w gruncie!
Wszelakie po³±czenia elementów pod ziemiom nale¿y wykonaæ za pomoc±:
- z³±cz ¶rubowych do tego celu przeznaczonych,
- lub przez nawiercenie i skrêcenie ¶rubowe tych elementów ze sob± (tu zaleca siê stosowaæ dwie ¶ruby równolegle wzd³u¿ bednarki),
- mo¿na te¿ wykonaæ spawanie tych elementów - przy takim po³±czeniu uszkadza siê w wiêkszym stopniu powierzchniê cynku ³±czonych elementów ale s± lepiej spojone.
Punkty po³±czeñ dla zapewnienia ich d³ugiej ¿ywotno¶ci w gruncie powinno siê zabezpieczyæ w tym tylko miejscu ¶rodkami przeznaczonymi do konserwacji stali.
Nie nale¿y wykonywaæ takiej konserwacji na ca³ej powierzchni uziomu, bo nie uzyska siê w³a¶ciwej rezystancji uziemienia!! A nie oto w tym chodzi wykonuj±c uziemienie.
Offline
Uytkownik
Offline