Forum Klubu DX Sierra Juliet Rybnik zapraszamy do QSO na 26.325 USB
Strony: 1
Moderator
Maszt na dachu nie jest nadbudow± i nie wymaga pozwolenia na budowê
Monta¿ masztu antenowego o wysoko¶ci powy¿ej 3 metrów na obiekcie budowlanym nie mo¿e byæ traktowany jak nadbudowa i co do zasady nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowê – uzna³ s±d administracyjny.T. K. zg³osi³ w Starostwie Powiatowym w Poznaniu zamiar wykonania aluminiowego masztu kratownicowego o wysoko¶ci 24 m na dachu budynku – hali magazynowej. Starosta Poznañski wniós³ sprzeciw. Uzna³, ¿e budowa masztu wi±¿e siê z ingerencj± w konstrukcjê budynku wiêc wymaga pozwolenia na budowê.Mocowanie zawsze ingeruje w konstrukcjê.Inwestor przedstawi³ projekt instalacji, z którego wynika³o, ¿e monta¿ masztu nie bêdzie wi±za³ siê z istotn± ingerencj± w konstrukcjê budynku. Powo³a³ siê te¿ na art. 29 ust. 1 pkt 27 Prawa budowlanego, zgodnie z którym budowa instalacji telekomunikacyjnych w obrêbie budynków bêd±cych w u¿ytkowaniu nie wymaga pozwolenia na budowê, jest ono niezbêdne wy³±cznie przed zainstalowaniem masztu wolnostoj±cego.Wojewoda Wielkopolski utrzyma³ w mocy decyzjê Starosty. W uzasadnieniu powo³a³ siê na s³ownik pojêæ w Prawie budowlanym. Zgodnie z art. 3 pkt 3 maszt nale¿y kwalifikowaæ jako budowlê, a jego wykonanie na dachu budynku stanowi nadbudowê obiektu budowlanego.
-Konstrukcja i rozmiar masztu, które znacznie przekraczaj± wysoko¶æ hali magazynowej, wymagaj± trwa³ego jego zwi±zania z budynkiem, tak aby by³ on stabilny, stawia³ czo³o parciu wiatrów oraz innych warunków atmosferycznych. Instalowanie tego urz±dzenia wi±¿e siê z tak istotn± ingerencj± w konstrukcjê budynku ¿e wykonywane roboty musz± byæ kwalifikowane jako nadbudowa obiektu budowlanego, w zwi±zku z czym konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowê – argumentowa³ Wojewoda.
T.K. z³o¿y³ skargê do s±du na jego decyzjê.
Dwa tryby dla masztów.
Zdaniem Wojewódzkiego S±du Administracyjnego w Poznaniu (wyrok z 22 sierpnia 2012 r., sygn. akt II SA/Po 528/12) argumenty Wojewody i Starosty nie uwzglêdniaj± zmian przepisów prawa budowlanego wprowadzonych ustaw± z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju us³ug telekomunikacyjnych. Ustawodawca, chc±c upro¶ciæ proces inwestycyjny dotycz±cy us³ug telekomunikacyjnych, zmieni³ tre¶æ art. 29 ust. 2 pkt 15 Prawa budowlanego. Obecnie instalowanie urz±dzeñ, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych, nie wymaga pozwolenia na budowê. Jednocze¶nie art. 3 Prawa budowlanego wyra¼nie wskazuje, ¿e budowl± jest tylko wolnostoj±cy maszt antenowy, a nie maszt sytuowany na obiekcie budowlanym.
W opinii s±du po zmianie przepisów obowi±zuj± dwa osobne tryby postêpowania w zakresie inwestycji telekomunikacyjnych. W zale¿no¶ci od tego, czy urz±dzenie bêdzie masztem:
- wolnostoj±cym – wtedy dla inwestycji tej, jako budowli, wymagane jest pozwolenie na budowê;
- instalowanym na obiekcie budowlanym – w takiej sytuacji maszt nie bêdzie budowl±, a dla jego instalacji nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowê.S±d nie zgodzi³ siê tak¿e z Wojewod±, ¿e instalacja masztu jest nadbudow±. T³umaczy³, ze gdyby podzieliæ takie stanowisko, to praktycznie ka¿dy monta¿ masztu antenowego na obiekcie budowlanym – który co do zasady musi byæ przytwierdzony do elementu konstrukcyjnego tego obiektu – by³by nadbudow±, a taka wyk³adnia wypacza³aby sens art. 29 ust. 2 pkt 15 Prawa budowlanego.
Wed³ug s±du nadbudowa to rodzaj budowy, w wyniku którego powstaje nowa czê¶æ istniej±cego ju¿ obiektu budowlanego, zwiêksza siê jego wysoko¶æ i powierzchnia u¿ytkowa.Nadbudow± na obiekcie budowlanym nie mo¿e byæ monta¿ instalacji odbiegaj±cej funkcjonalnie od tego obiektu budowlanego – uzna³ WSA.
Zauwa¿y³, ¿e nawet gdyby przyj±æ, ¿e w tej konkretnej sprawie monta¿ masztu jest nadbudow±, to i tak nie wymaga³by uzyskania pozwolenia na budowê. Skoro bowiem ka¿da nadbudowa jest traktowana przez ustawodawcê jako budowa, to nale¿y do kategorii robót budowlanych, a ustawodawca wy³±czy³ konieczno¶æ uzyskania pozwolenia na budowê w przypadku robót budowlanych polegaj±cych na instalacji masztu na obiekcie budowlanym. Takie roboty budowlane wymagaj± jedynie zg³oszenia.
WSA przypomnia³ jednak, ¿e organ administracji budowlanej mo¿e na³o¿yæ na inwestora obowi±zek uzyskania pozwolenia na budowê w oparciu o przepis art. 29 ust. 7 Prawa budowlanego. Bêdzie tak wtedy, gdy inwestycja mo¿e naruszaæ ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodowaæ zagro¿enie bezpieczeñstwa ludzi lub mienia, uci±¿liwo¶ci dla terenów s±siednich, pogorszenie stanu ¶rodowiska, zabytków lub warunków zdrowotno-sanitarnych.
Offline
Strony: 1