Forum Klubu DX Sierra Juliet Rybnik zapraszamy do QSO na 26.325 USB
Strony: 1
CB-radio stało się jednym z elementów wyposażenia pojazdów, którymi wykonywany jest transport drogowy. Nie ma potrzeby opisywania zalet tego urządzenia, należy jednak wspomnieć o możliwości kontaktowania się za jego pomocą kierowców, którzy w ten sposób ułatwiają sobie pracę – ostrzegają się O „korkach” na drodze, utrudnieniach w ruchu, a także w razie zagrożenia za pomocą CB istnieje możliwość wezwania pomocy.
Warto więc wspomnieć o obowiązujących w tym przedmiocie przepisów prawa. Do sierpnia 2004 roku, każdy użytkownik CB-radio był zobowiązany posiadać stosowne Zezwolenie uprawniające do korzystania z określonego CB. Cała trudność polegała przede wszystkim na tym, iż zezwolenie na korzystanie z CB posiadał jeden użytkownik. W przypadku, kiedy pojazdem wyposażonym w CB kierował inny kierowca, nie mógł on posiadać Zezwolenia, gdyż było ono imienne i przypisane do danego radia. Często więc kontrole kończyły się wszczęciem postępowań przygotowawczych dla Sądu. W dniu 26 lipca 2004 roku Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie (Dz.U. Nr 169, poz. 1774) zmieniające rozporządzenie w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo – odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia. Rozporządzenie to zwalnia użytkowników CB-radio pracującego w paśmie 26,96 – 27,41 MHz, typu PUBLIC-RADIO – PR 27, które spełniają wymagania normy PN-ETS 300 135, pracujących z modulacją częstotliwości (FM) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W, lub pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W dla SSB.
W przypadku posiadania radia spełniającego ww. wymagania, w trakcie kontroli drogowej, użytkownik powinien okazać Świadectwo Homologacji. W przypadku braku Świadectwa Homologacji, użytkownik musi posiadać i okazać Deklarację Zgodności, z której będzie wynikała jedna, dwie lub trzy informacje, a mianowicie:
- o zakresie częstotliwości (26,96 – 27,41 MHz),
- o mocy wyjściowej ( do 4 W),
- o zgodności z normą PN-ETS 300 135
Okazanie jednego z ww. dokumentów zwalnia (zgodnie z wyżej cytowanym rozporządzeniem) użytkownika z obowiązku posiadania zezwolenia. "
Jeżeli zastosujemy się do ich wymagań , nie powinno być kłopotów w przypadku kontroli drogowej .
Natomiast stanowisko UKE jest następujące :
"Od 30 lipca 2004 roku urządzenia CB można używać bez pozwoleń , nie
podlegają rejestracji.
Najnowszą regulacją prawną tej kwestii jest rozporządzenia Ministra
Infrastruktury z dnia 24 października 2005 r. - w sprawie urządzeń radiowych
nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia
(Dz.U.Nr 230, poz. 1955).
Zgodnie z § 2 ust. 1, pkt 3 rozporządzenia nie wymaga pozwolenia radiowego
używanie urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych Radia Obywatelskiego
CB wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96 - 27,41 MHz, pracujących z
modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową
nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W (PEP) dla SSB.
Na powyższych warunkach mogą być używane jedynie urządzenia CB dopuszczone
do obrotu (Art. 153. ust 1. Prawo telekomunikacyjne)., posiadające
deklarację zgodności z zasadniczymi wymaganiami, lub posiadające wydane na
podstawie wcześniejszych przepisów homologację, certyfikat zgodności.
Ustawodawca nie wprowadza żadnych ograniczeń, oczywiście za wyjątkiem
zakresu częstotliwości i mocy nadajnika."
Offline
Użytkownik
Kiedyś posiadałem pozwolenie na urzywanie CB-radia wydane przez PAR jak dobrze pamiętam. Potrzebowałem na radio potwierdzenie homologacji na zasilać potwierdzenie znaku CE i uiszczenie opłaty. Muszę to odszukać w szpargałach.
Offline
Użytkownik
Chętnie zobaczymy i powspominać stare czasy - dobre radiowe czasy.... :)
Offline
Użytkownik
Znalazłem - jak zrobię fotke to wrzucę. ;)
Offline
Użytkownik
Dodam że takie zezwolenia miały też pewne plusy, był bat na osoby które nie potrafiły się dostosować do panujących zasad i kultury zresztą takie wybryki głupawki były mniej powszechne ze względu na mniejszą anonimowość.
Offline
Użytkownik
ja zawsze mówię cb radio dla zawodowców!!! CB zostało rozpowszechnione przez kierowców ciężarówek i tak powinno pozostać . jeżdżąc po Europie zastanawia mnie fakt dlaczego w PL jest taki syf na 19 a za granicą gdzie przechodzimy na 28 jest kultura,miłe rozmowy żadnych beeeczeń czy pysi. To daje powód do zastanowienia czy posiadanie cb radia w aucie prywatnym osobowym powinno być bez zezwoleń?
Offline
Użytkownik
U nas to przypomina wojnę cała ta moda radia CB w mobilach jest efektem budzącego watpliwość działania policji która chowa się po krzakach robi 3 radary pod rząd w miejscach gdzie ograniczenie predkości jest dyskusyjne cała ta gama emocji powiązana jeszcze z trudnymi czasami jest niczym wulkan a CB radio miejscem ujścia....
Offline
Użytkownik
Ku pamięci jak to kiedyś wyglądało:
verte
Ostatnio edytowany przez Krystian_Rubic (2013-04-29 04:21:30)
Offline
Użytkownik
Odkryć stare na nowo bezcenne, powiało zapachem historii i przygody tamtych lat - Dzięki Krystianie
Offline
Moderator
Krystian_Rubic napisał:
Ku pamięci jak to kiedyś wyglądało:
http://img.webme.com/pic/m/moje-foto/01.bmp
verte
http://img.webme.com/pic/m/moje-foto/02.bmp
Moje zezwolenia na radiotelefon President Jackson i Alan 95 Plus wydała Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna we Wrocławiu z powodu rejonizacji a więc miejsca mojego zamieszkania.Mieszkałem wtedy na terenie Dolnego Śląska.Różnica pomiędzy wydawanymi zezwoleniami przez te agencje była taka,że każdy z nas otrzymywał znak wywoławczy zaczynający się od wywołania np.Wacław i numer...Ciekawostką było to,że na Dolnym Śląsku zezwolenia były wydawane na moc 4 Watt w przypadku urządzeń CB posiadających również emisję SSB za co naliczano opłatę za używanie jedynie tej mocy a na Górnym Śląsku zezwolenia były wydawane na moc nadajnika 12 Watt uwzględniając fakt,że radiotelefon President Jackson posiada również emisję SSB,która pracuje z taką mocą i na podstawie tej mocy nadajnika naliczano roczne opłaty za użytkowanie radia CB.Innym problemem był fakt,że Państwowe Agencje Radiokomunikacyjne nie chciały honorować homologacji wydanych przez inne Państwowe Agencje Radiokomunikacyjne z różnych terenów Polski.Biorąc pod uwagę to że żyję w jednym i tym samym kraju wszystkie przepisy dotyczące użytkowania tych urządzeń powinny być jednakowe ale niestety tak nie było...
Offline
Użytkownik
Ja nie miałem nic na żywca na golasa w eterze pracowałem... :) ale wtedy zimna wojna była na ukończeniu wiało przyjaznym europejskim wiatrem to się juz nie trzeba było bać jak w latach 90 i wcześniej.
Ostatnio edytowany przez Krystian_Zory (2013-04-30 09:04:35)
Offline
A ja powiem tak : z zezwoleniem czy bez zezwolenia dla mnie to może nie istotne ale ważne co się ma pod czaszką ,bo jak ma się nasrane a nie poukładane to nic nie zrobisz.........
Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych, a zapominać o swoich...
Offline
Strony: 1