Forum Klubu DX Sierra Juliet Rybnik zapraszamy do QSO na 26.325 USB
Ostatnio S³oñce zaczyna siê zachowywaæ nietypowo. Po d³ugim okresie niezwyk³ej flauty nasza planeta zosta³a niedawno do¶wiadczona potê¿nymi burzami magnetycznymi, które spowodowa³y, ¿e zorze polarne by³y widzialne daleko na po³udnie. Odpowiada³y za to dwie dziury koronalne, które omiata³y Ziemiê strumieniem na³adowanych cz±stek. Jednak to, co w³a¶nie powsta³o na S³oñcu, przeros³o wszelkie oczekiwania astrofizyków.
Na tarczy s³onecznej widocznej z Ziemi utworzy³a siê gigantyczna dziura koronalna, której wielko¶æ by³a zbli¿ona do po³owy tarczy S³oñca. Eksperci zwracaj± uwagê, ¿e dziura zaczê³a siê formowaæ ju¿ 10 pa¼dziernika, jednak dopiero po tygodniu osi±gnê³a naprawdê wielkie rozmiary. Oczywist± konsekwencj± takiego stanu rzeczy s± wysokie emisje wiatru s³onecznego docieraj±cego do Ziemi. Spowodowa³o to w okresie od 10 do 15 pa¼dziernika pojawienie siê zórz polarnych widocznych na ca³ym ¶wiecie.
Nikt do koñca nie wie, jak dzia³aj± mechanizmy powoduj±ce powstawanie dziur koronalnych. Wiadomo tylko, ¿e jest to region atmosfery S³oñca nape³niony plazm±, która ma ni¿sz± temperaturê i gêsto¶æ. Zauwa¿ono, ¿e dziury koronalne pojawiaj± siê w okresach, gdy aktywno¶æ s³oneczna spada. Otwory w s³onecznym polu magnetycznym wypuszczaj±ce strumienie cz±stek s± tworzone ze wzglêdu na fakt, ¿e linie pola magnetycznego S³oñca staj± siê otwarte i w rezultacie nic nie trzyma plazmy, która ulatuje w przestrzeñ.poni¿ej zdjêcie tego s³oñca.Gigantyczna dziura koronalna na S³oñcu/materia³y prasowe
Offline