Forum Klubu DX Sierra Juliet Rybnik zapraszamy do QSO na 26.325 USB
Strony: 1
Moderator
Je¿eli montujemy antenê na maszcie o wysoko¶ci do trzech metrów zgodnie z art.30 Prawa Budowlanego i jeste¶my najemcami lokalu mieszkalnego to zgodnie z art.684 KC nie musimy wystêpowaæ do aministratora budynku o pozwolenie na monta¿ takiego masztu i anteny.Je¶li jeste¶my podnajemc± tego lokalu mieszkalnego to zgodnie z art.268 KC równie¿ nie musimy wystêpowaæ o takowe pozwolenie.Przepisy te dotycz± nie tylko monta¿u masztu i anten do radiotelefonów CB ale te¿ anten do radiostacji krótkofalarskich,telefonów komórkowych,anten internetowych,anten satelitarnych,radia,telewizji i innych urz±dzeñ,które wymagaj± instalacji antenowej do posiadanych przez nas urz±dzeñ o ile na budynku w którym zamieszkujemy nie s± zainstalowane instalacje anten zbiorczych do tych urzadzeñ.W przypadku wielu z tych urz±dzeñ(radiotelefonów CB i radiostacji krótkofalarskich)nie mo¿emy zastosowaæ anten zbiorczych.Je¿eli chcemy zamontowaæ anteny na maszcie powy¿ej trzech metrów to zgodnie z art.30 punkt.3b Prawa Budowlanego musimy w ka¿dym takim przypadku wyst±piæ do Wydzia³u Urbanistyki i Architektury w lokalnym urzêdzie miasta i z³o¿yæ wniosek o pozwolenie na budowê takiego masztu,spe³niaj±c okre¶lone warunki zgodnie z obowi±zujacymi przepisami.Je¶li montujemy maszt o d³ugo¶ci do trzech metrów(bez pozwolenia) to nie mo¿e on zagra¿aæ bezpieczeñstwu mienia lub utraty zdrowia lub ¿ycia innym osobom.Musz± one byæ uziemnione wed³ug przepisów norm Unii Europejskiej(np.drutem ocynkowanym o ¶rednicy 8 mm)za pomoc± stosownych z³±czek do istniej±cej instalacji odgromowej a powy¿ej tej wysoko¶ci(po uzyskaniu zezwolenia z wydzia³u urbanistyki i architektury) musz± posiadaæ odpowiedni± ilo¶æ odci±gów do masztu o odpowiedniej ¶rednicy.Szersze informacje na ten temat znajduj± siê w moim artykule w miesiêczniku "¦wiat Radio"...
Ostatnio edytowany przez 161JGB292 Leszek (2013-08-26 13:37:54)
Offline
U¿ytkownik
Wznoszenie anten na dachach bez pozwolenia na budowê.
Wznoszenie anten i masztów na dachach budynków nie wymaga ju¿ uzyskania pozwolenia na budowê. Trzeba o nie wyst±piæ tylko przy obiektach wolno stoj±cych.
Od dzi¶ zmieniaj± siê warunki techniczne, jakim powinny odpowiadaæ obiekty telekomunikacyjne oraz ich usytuowanie. To skutek rozporz±dzenia ministra infrastruktury, które w³a¶nie dzi¶ wchodzi w ¿ycie.
Zgodnie z nowymi przepisami tylko wolno stoj±ce konstrukcje wsporcze anten i urz±dzeñ radiowych, w tym wolno stoj±ce maszty antenowe i wie¿e antenowe, bêd± uwa¿ane za obiekty budowlane. Budowlami telekomunikacyjnymi nie bêd± ju¿ natomiast maszty i anteny montowane na dachach budynków. Od dzi¶ bêd± one zaliczane do kategorii urz±dzeñ. W praktyce ma to bardzo du¿e znaczenie. Instalowanie anten i masztów na obiektach budowlanych nie bêdzie bowiem od dzi¶ wymaga³o pozwolenia na budowê. W tej chwili s± z tym du¿e problemy, a s±dy w wielu podobnych sytuacjach orzekaj± odmiennie – raz uznaj±, ¿e na tego typu inwestycje pozwolenie jest potrzebne, a innym razem ¿e nie. Od dzi¶ nie bêdzie ju¿ ¿adnych w±tpliwo¶ci, ¿e pozwolenie na budowê bêdzie konieczne jedynie w przypadku instalowania wolno stoj±cego masztu lub anteny. O pozwolenie bêdzie te¿ musia³ wyst±piæ inwestor, je¿eli wznoszony przez niego obiekt bêdzie znacz±co oddzia³ywa³ na ¶rodowisko lub obszar Natura 2000.
Nowe przepisy bêd± mia³y zastosowanie tak¿e do postêpowañ, które s± ju¿ wszczête.
Podstawa prawna
Rozporz±dzenie ministra infrastruktury z 22 czerwca 2010 r. zmieniaj±ce rozporz±dzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaæ telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie (Dz.U. nr 115, poz. 773).
¬ród³o: Dziennik Gazeta Prawna
Artyku³ z dnia: 2010-07-15, ostatnia aktualizacja: 2010-07-15 10:30
nie wiem czy to jeszcze aktualne ale znalaz³em takie co¶
Offline
Strony: 1